Amstelveen - GroenLinks-PvdA en D66 Amstelveen maken zich zorgen over de toenemende financiële problemen onder jongeren. De partijen willen weten wat de situatie is in Amstelveen en pleiten voor meer financiële educatie én laagdrempelige hulp voor jongeren die vastlopen of dreigen vast te lopen.
Financiële zorgen
Uit onderzoek van kinderrechtenorganisatie KidsRights blijkt dat ruim driekwart van de jongeren tussen 12 en 29 jaar geldzorgen ervaart. Vooral jongvolwassenen tussen 18 en 24 jaar hebben moeite om rond te komen. Ook onderzoek van Deloitte laat zien dat juist voor deze groep de financiële gezondheid verslechtert, terwijl die van andere groepen verbetert.
Achteraf betalen
Veel jongeren hebben een laag of onzeker inkomen en voelen de druk van hoge woonlasten en stijgende prijzen. Rond hun achttiende verjaardag komt daar ineens veel bij: een zorgverzekering, toeslagen, abonnementen en verleidingen van achteraf betalen. Niet elke jongere is goed voorbereid op die keuzes, met schulden als risico.
PvdA-raadslid Rosalie Bouwman: 'We vinden het belangrijk dat elke jongere in Amstelveen snel, laagdrempelig en zonder schaamte hulp kan vinden. Jongeren worden op hun 18e plotseling financieel zelfstandig, terwijl de zorgverzekering, toeslagen, abonnementen en de verleidingen van achterafbetaaldiensten zich tegelijk aandienen. Dat moeten we voorkomen.'
Meer preventie en hulp op de plekken waar jongeren zijn
GroenLinks-PvdA en D66 zien dat Amstelveen al stappen heeft gezet. Op scholen is er financiële educatie via MoneyWays en jongeren kunnen ondersteuning krijgen van Humanitas (Get a Grip en moneytalks). Tegelijk zien de partijen dat veel jongeren deze hulp niet weten te vinden of pas laat in beeld komen. Daarom vragen GroenLinks-PvdA en D66 het college om te onderzoeken hoe ondersteuning beter kan aansluiten bij wat jongeren nodig hebben. Bijvoorbeeld door meer aandacht te besteden aan financiële educatie, het aanleren van financiële vaardigheden en door laagdrempelige spreekuren te organiseren op scholen of andere plekken waar veel jongeren komen. Samen met scholen en maatschappelijke partners kan op deze manier worden gewerkt aan hulp die eerder, zichtbaarder en toegankelijker is.
De partijen vragen het college om de gemeenteraad hierover in de eerste helft van 2026 te informeren. Saloua Chaara, gemeenteraadslid voor D66: 'Een kansrijke toekomst begint niet met schulden. In Amstelveen is de afgelopen jaren al veel gedaan om jongeren te helpen grip te krijgen op hun geld, bijvoorbeeld via het programma Jongeren in Amstelveen Schuldenvrij. Het is goed om deze ondersteuning verder te versterken en dichter bij jongeren te organiseren.'