Grote zorgen bij Beschermers Amstelland om sluipende verstedelijking Amstelveense polders

Amstelveen - De Stichting Beschermers Amstelland (SBA) ziet met lede ogen aan dat de sluipende verstedelijking en verrommeling van het Amstelland doorzet. Een onlangs door gemeente Amstelveen gepresenteerde Ontwerp-Omgevingsvisie  biedt volgens de beschermers onvoldoende garantie voor het noodzakelijke behoud van de identiteit en het karakter van het weidse poldergebied.

Dat concludeert de stichting na kennis te hebben genomen van de visie. De reactie van Beschermers Amstelland (lees hier) op die visie spreekt boekdelen. 'De stichting is bezorgd over de impact van de voorgenomen verdere verstedelijking, de toenemende druk van inwoners en recreanten op het buitengebied, in het bijzonder de Amstelscheg,' zo schrijft de stichting.

De grenzen van de Amstelscheg moeten volgens SBA worden gerespecteerd en uitgangspunt blijven van het ruimtelijk beleid.  'Wij verwachten van de gemeente Amstelveen dat zij zich hier ook voor inzet in het overleg met de bestuurlijke partners de gemeenten Amsterdam en Ouder-Amstel, de provincie Noord-Holland en het waterschap Amstel, Gooi en Vecht’, schrijft SBA in een zienswijze op de ontwerp-visie.

Vaag geformuleerde teksten: Zet de deur voor ‘bouwen’ niet op een kier

De teksten in de ontwerp-Omgevingsvisie die gaan over de Amstelscheg zijn in de ontwerp-Omgevingsvisie te vaag geformuleerd, vindt SBA. De stichting wil in de definitieve Omgevingsvisie een helder geformuleerd uitgangspunt, namelijk dat de grenzen van de Amstelscheg worden gerespecteerd en dat er geen bebouwing meer zal plaatsvinden.

Voorzitter Wim Zwanenburg: ‘Indien dit uitgangspunt niet hard wordt geformuleerd en dit uitgangspunt wordt afgezwakt met formuleringen als ‘in principe’, vrezen wij dat er geen handhaving zal plaatsvinden en dat er een sluipende verstedelijking zal plaatsvinden. Met deze formuleringen worden veel voorheen gesloten deuren op een kier gezet.’

Voorkom verrommeling

Verdere verrommeling in het buitengebied moet worden voorkomen, stelt SBA in de zienswijze. In nieuwe omgevingsplannen (voorheen: bestemmingsplannen) moeten volgens de stichting beperkingen worden opgelegd bij de volumes van herinrichting en renovaties van dijkwoningen en andere objecten op en langs de dijken.

Zwanenburg: ‘Wij constateren bijvoorbeeld al jaren met enige zorg dat langs de Amsteldijk-Noord al een zodanige verdichting heeft plaatsgevonden dat het zicht op de weidsheid van de Middelpolder voor een belangrijk deel is ontnomen.’

Horeca

Ook de vestiging van nieuwe horecalocaties langs de Amsteldijk Zuid ziet SBA met zorg tegemoet. ‘Wij vrezen dat die toenemende drukte het karakter van de Bovenkerkerpolder en ook de weidevogelstand zal aantasten.’

Meer nieuws

Algemeen vandaag 16:37

Ernst Jan Hölscher nieuwe directeur P60

Amstelveen - De Raad van Toezicht van P60 heeft Ernst Jan Hölscher (53) benoemd als nieuwe directeur van het poppodium. In april neemt hij de taken als statutair bestuurder over van Gerard Lohuis die na 25 jaar P60 met pensioen gaat.

Horeca vandaag 15:00

Bijzonder warm welkom bij Bar Bistro Balthus & Co in het Oude Dorp

Amstelveen - Het Oude Dorp in Amstelveen is met Bar Bistro Balthus & Co. een nieuwe horecazaak rijker. Direct bij binnenkomst voel je dat deze nieuwe, warm en prettig ingerichte zaak geen projectje is van enthousiaste beginners,maar een zaak van rasechte horecaondernemers die feilloos aanvoelen wat gasten vandaag de dag verlangen.

Sport vandaag 14:22

Deze sporttalenten zijn genomineerd voor Talent van het Jaar 2025

Amstelveen - Met trots presenteert AmstelveenSport de drie genomineerden voor de titel Talent van het Jaar 2025. Tijdens het Amstelveen Sportgala op vrijdag 6 februari in de Schouwburg Amstelveen wordt bekend welk talent deze titel in ontvangst mag nemen.

Evenementen & Activiteiten vandaag 13:57

Open dag ‘Buurten bij Brentano’ biedt kijkje achter schermen ouderenzorg

Amstelveen - Zorgorganisatie Brentano organiseert op zaterdag 7 februari van 11.00 tot 15.00 uur de open dag Buurten bij Brentano. Tijdens deze open dag krijgen bezoekers de kans om kennis te maken met werken, leren en vrijwilligerswerk bij Brentano en om een kijkje te nemen achter de schermen van de ouderenzorg.  

Algemeen vandaag 10:09

Zestig jaar oude lindes krijgen nieuwe plek

Amstelveen - Op de nieuwbouwlocatie Landtong zijn op donderdag 15 januari 2026 drie circa negen meter hoge lindebomen op spectaculaire wijze verplaatst. De bomen, ongeveer zestig jaar oud, zijn met een gespecialiseerde machine 50 meter verplaatst van de plek waar woningen komen naar de rand van het schoolplein van de nieuwe scholen. Daar zorgen ze straks voor schaduw voor leerlingen en volwassen groen voor toekomstige bewoners.