Luca Boorsma: zwemtalent met grote dromen

Foto door Kees-Jan van Overbeeke, ZwemSportFoto.nl

Amstelveen - Luca Boorsma (16) is een groot talent in de zwemwereld en dat is niet onopgemerkt gebleven. Hij staat op de shortlist voor Talent van het Jaar 2025 van AmstelveenSport. Tijdens het Amstelveen Sportgala op vrijdag 6 februari 2026 wordt bekendgemaakt wie de titel uiteindelijk in de wacht sleept. Uit alle inzendingen heeft de jury een shortlist samengesteld van de meest veelbelovende sporters uit de regio en Luca mag daar niet in ontbreken. 

‘Het is superleuk om op de shortlist te staan,’ zegt hij met een brede glimlach. ‘Je weet dat er veel andere sporters zijn met fantastische prestaties, dus dat ik hier tussen sta voelt echt bijzonder. Voor mij betekent het ook dat de zwemsport misschien wat meer aandacht krijgt. Dat zou ik geweldig vinden. Ook is het natuurlijk een mooie knipoog naar de opening van het nieuwe zwembad van De Meerkamp.’

Tijdens de opening van zwembad De Meerkamp mocht Luca samen met andere topzwemmers de eerste tijden vastzetten in het wedstrijdbad. Hij zwom als eerste officiële baanrecordhouder op de 50 m vlinderslag in 25,43 seconden. 

‘Het was echt bijzonder,’ vertelt hij. ‘Ik had niet verwacht dat ik meteen zo’n goede tijd zou neerzetten. Het publiek was geweldig en het voelde alsof iedereen met je meeleefde. Het was leuk om daar onderdeel van te mogen zijn.’

Opvallende prestaties

Bij de Nederlandse Junior Kampioenschappen Lange Bad (NJK) behaalde Luca zilver op de 200 m schoolslag, 200 m wisselslag, 100 m rugslag én 100 m schoolslag. Daarnaast pakte hij goud op vijftien afstanden tijdens de provinciale kampioenschappen lange baan. 

‘Ik ben allround,’ vertelt hij. ‘Ik zwem alle slagen, van rugslag tot schoolslag en vlinderslag, en ik vind het heerlijk om steeds nieuwe dingen uit te proberen. Mijn favoriete afstand is de 50 meter rugslag, omdat ik daar echt kan sprinten en alles kan geven.’

Van recreatief naar topsport

Luca begon al jong met zwemmen. ‘Ik ben letterlijk opgegroeid met water,’ zegt hij. ‘Al van jongs af aan werd ik meegenomen op de boot naar de Westeinderplassen, met een zwemvestje om en werd ik ook gewoon het water ingenomen. Na zwemles bleef ik recreatief zwemmen bij Oceanus in Aalsmeer, omdat mijn ouders het een fijn idee vonden dat ik meters bleef maken. Op een gegeven moment vroeg een trainer of ik eens een wedstrijd wilde proberen. Ik dacht eerst ‘één keer kijken’, maar het bleek een keerpunt. Ik vond het gelijk enorm leuk en presteerde goed. Ik werd eerste, tweede en derde op mijn eerste NK-wedstrijd en het jaar daarop won ik goud op alle zes onderdelen bij het NK. Toen wist ik: dit is waar ik echt goed in ben.’

Zijn zwemloopbaan gaat snel. Van zwemvereniging Oceanus naar De Columbiaan in Noordwijk in 2020, en sinds 2023 traint hij bij De Dolfijn in Amsterdam en maakt hij deel uit van het Opleidingscentrum in Amsterdam.. 

‘Sinds ik in Amsterdam train merk ik dat ik enorm groei. We worden steeds sneller en dat motiveert me elke dag. Het is geweldig om onderdeel te zijn van een groep waarin iedereen elkaar omhoog trekt. Je leert zo veel van elkaar, en dat helpt me echt beter te worden.’

Intensief trainingsschema

Luca traint vijf dagen per week, soms met twee trainingen per dag en eens per week krachttraining. ‘Mijn weken zijn echt volgepland,’ vertelt hij. ‘Maandagochtend, dinsdagochtend en middag, donderdag ochtend en middag, vrijdagmiddag en zaterdagochtend. Woensdag en zondag zijn mijn rustdagen. Het is zwaar, maar het is ook wat ik heel graag doe. Gelukkig kan dat met school, omdat ik op het Haarlemmermeerlyceum in Hoofddorp zit, een topsportschool. Daar wordt het rooster waar mogelijk aangepast op mijn trainingsuren.’

Competities, kort- en langebaan

Naast club- en NK-wedstrijden doet Luca mee aan provinciale wedstrijden en de Eredivisie competitie. Kort bad (25 meter) zwemt hij van september tot december, lang bad (50 meter) van januari tot juli. ‘Kortebaanzwemmen past bij mij,’ legt hij uit. ‘Je hebt meer keerpunten en ik ben sterk in de onderwaterfases. Dat maakt het verschil, vooral op de sprintafstanden. Daar kan ik echt alles geven.’

luca 3.JPG

Grootse ambities

Zijn grootste prestaties tot nu toe zijn meerdere NK-overwinningen in zijn leeftijdscategorie. Afgelopen seizoen toen hij meedeed aan het NK kort bad onder de 16 jaar won hij drie keer goud, een keer zilver en twee keer brons. Daarnaast werd hij tweede tijdens bij het NK lang bad onder de 18 jaar op de 50 meter rugslag.

‘Of ik mee wil doen aan de Olympische Spelen? Dat zou wel heel cool zijn’, zegt hij. De eerstvolgende Spelen zijn misschien nog wat te hoog gegrepen, maar wie weet de Spelen in 2032. Ik wil eerst het Europees Juniorenkampioenschap halen. Daar kan ik me aankomend jaar voor kwalificeren en ben ik hard voor aan het werk. Voor mij gaat het niet alleen om winnen, maar ook om zien hoe ver ik kan gaan. Elke training, elke wedstrijd is een kans om beter te worden, sneller te zijn en dat is wat me drijft.’

Specialisatie en plezier

Luca is vooral allround, maar heeft een voorkeur voor korte afstanden: 50, 100 en 200 meter. ‘Het leukst om te doen is rugslag, vooral 50 meter, maar eigenlijk vind ik elke slag leuk. Zwemmen is gewoon fantastisch. Ik hou van water, van snelheid en van het gevoel dat je alles eruit kunt halen’, besluit hij.

Dit artikel verscheen eerder in de december-editie van AmstelveenZ Magazine, nummer 104.

Meer nieuws

Wonen gisteren 17:00

Lentelinde: nog enkele appartementen beschikbaar en dat zijn niet de minste

Amstelveen - In het Keizer Karelpark, aan het water op de hoek van de Haagbeuklaan en de Lindenlaan, verrijst binnenkort het nieuwe kleinschalige wooncomplex Lentelinde: 57 nieuwe A+++ koopappartementen die in vijf woonlagen een modern en comfortabel thuis bieden. ‘Het is een echt Amstelveens project dat zorgvuldig is ingepast in de buurt,’ zegt verkopend makelaar Jill Loffeld van Voorma & Millenaar Makelaars aan de vooravond van de bouwstart.

Horeca gisteren 15:30

Telepizza Amstelveen vernieuwd: ontdek de volledig nieuwe sfeer

Amstelveen - Telepizza Amstelveen stond jarenlang bekend als vertrouwde afhaal- en bezorgzaak. Inmiddels is het restaurant volledig vernieuwd en nodigen eigenaren Mario en Thomas Zakian u van harte uit om de gerechten te komen ervaren in een warme, sfeervolle en moderne omgeving.

Algemeen gisteren 11:07

Regionale samenwerking tegen misbruik van woningen versterkt met vernieuwd convenant Doorzon

Amstelveen - Om onrechtmatig gebruik van woningen tegen te gaan werken gemeenten, politie en andere partners samen in project Doorzon. Op 5 maart ondertekenden burgemeester Tjapko Poppens en de andere veiligheidspartners een vernieuwd convenant Doorzon in het raadhuis in Amstelveen om de samenwerking in de regio Amsterdam-Amstelland te versterken.

Algemeen gisteren 10:29

D66 wil nieuwe sporthal bij MBO College

Amstelveen - D66 wil dat het college onderzoekt of een nieuwe sporthal in Amstelveen kan worden gerealiseerd in de omgeving van het MBO College. Dit naar aanleiding van het verzoek van enkele sportverenigingen om in Amstelveen een nieuwe sporthal te bouwen.