Wachttijd sociale huurwoning voor starters opgelopen naar 14 jaar
Amstelveen - De wachttijd voor een sociale huurwoning voor starters is in regio Amstelveen inmiddels opgelopen naar 14 jaar. Door het gebrek aan betaalbare huisvesting in de regio is mede daardoor de toename van 'economische dakloosheid' een ernstig probleem.
Dat meldt gemeente Amstelveen, dat zich gaat inzetten om economisch daklozen te helpen. Economisch daklozen slapen niet op straat, maar verblijven bij vrienden of familie. Ze hebben voor het grootste deel geen zorg nodig, maar zonder hulp bestaat het risico dat zij toch problemen krijgen.
Tijdelijke woonplekken
Om economisch daklozen te ondersteunen wil Amstelveen tijdelijke woonplekken realiseren. De gemeente heeft daarom samen met andere Amstellandgemeenten een onderzoek uitgezet om locaties te zoeken waar alleenstaande ouders, jongvolwassenen en individuen die economisch dakloos zijn kunnen verblijven.
Door tijdelijke woonruimte te creëren kunnen economisch daklozen volgens de gemeenten vanuit de rust van een tijdelijke eigen plek op zoek naar permanente woonruimte, zelfs mogelijk in een andere regio. De gemeente Amstelveen heeft een hulpverlener van de Regenboog Groep aangesteld om economisch daklozen te ondersteunen en te helpen zoeken naar eigen woonruimte.
Dakloos door scheiding of verlies baan
Wethouder Marijn van Ballegooijen (Zorg en Welzijn, PvdA) ziet in Amstelveen ook een toenemend aantal inwoners dat door een scheiding of verlies van een baan (economisch) dakloos wordt: ‘Mensen die niet in aanmerking komen voor maatschappelijke opvang, omdat er geen sprake is van psychiatrie, verslaving of gedragsproblemen. Deze mensen zijn vaak niet bij de gemeente in beeld. Maar zonder hulp lopen economisch daklozen het risico veel meer problemen te ontwikkelen. Dit kan gaan van het verlies van een baan, relatieproblemen tot problematisch middelengebruik, eenzaamheid en depressiviteit. Kortom: zonder eigen woning is het wachten tot iemand zorg nodig heeft.’
Van Ballegooijen roept economisch daklozen die ondersteuning of tijdelijke woonruimte nodig hebben op om contact opnemen met de gemeente via het Amstelveenloket. Van Ballegooijen: “Ik roep inwoners die economisch dak- of thuisloos zijn om met ons contact op te nemen. Hoe eerder er hulp en ondersteuning kan worden geboden, hoe beter.”
GGD-onderzoek
De GGD schat het aantal economisch daklozen in Amstelveen nog wel laag in ten opzichte van Amsterdam, zo blijkt uit onderzoek dat het college op verzoek van de raad door de GGD heeft laten uitvoeren.